Strona wykorzystuje pliki cookie, które pomagają nam udostępniać nasze usługi. Korzystając z tych usług, zgadzasz się na użycie plików cookie. Rozumiem

Kortykotomia

Kortykotomia jest to zabieg chirurgiczny, który wspomaga leczenie ortodontyczne u pacjentów dorosłych, powyżej 20 roku życia, u których został zakończony rozwój kostny.

Wykonuje się ją po założeniu aparatu ortodontycznego w celu ułatwienia przemieszczania się zębów i przyspieszenia procesu leczenia.

Zazwyczaj dotyczy on grup zębów w szczęce lub w żuchwie, ale zakres jest planowany indywidualnie przez ortodontę.

Kortykotomia jest szczególnie polecana u pacjentów, u których krótszy czas leczenia jest szczególnie pożądany.

Wykonuje się ją również u pacjentów, u których nie dochodzi do pożądanych przesunięć ortodontycznych w trakcie konwencjonalnego leczenia aparatem stałym.

Zabieg polega na odwarstwieniu dziąsła i wykonaniu mikronacięć w obrębie kości wyrostka zębodołowego pomiędzy korzeniami zębów.

Wykorzystuje si ę do tego technologię piezochirurgii, która umożliwia precyzyjne cięcie tkanki kostnej dzięki działaniu drgań ultradźwiękowych.

Cennym uzupełnieniem są również stosowane podczas zabiegu czynniki regeneracyjne wspomagające procesy gojenia i odbudowę kostną.

W rezultacie dochodzi do przyspieszenia odbudowy tkankowej równocześnie z przesunięciem kompleksu zębowo-dziąsłowego.

Warunkiem skutecznego leczenia tą metodą jest wyeliminowanie – o ile istnieje u danego pacjenta – stanu zapalnego przyzębia oraz zminimalizowanie ryzyka odsłonięcia się korzeni zębów po zabiegu, w przypadku pacjentów z tzw. cienkimi dziąsłami.

Przygotowanie pacjenta do kortykotomii obejmuje m.in. higienizację – usunięcie czynników wywołujących stan zapalny w tkankach jamy ustnej czyli miękkich i zmineralizowanych złogów nad i poddziąsłowych.

W przypadku stwierdzenia zmian chorobowych w obrębie dziąseł, zaleca się przeprowadzenie głębokiego oczyszczania kieszonek przyzębnych z zaopatrzeniem ich długo działającymi lekami przeciwbakteryjnymi.

Równie ważna jest ocena na podstawie badanych wskaźników, jak pacjent radzi sobie z codzienną higieną jamy ustnej.

Kortykotomia jest szczególnie polecana u pacjentów, którzy mają tzw. cienkie dziąsła, zagrożonych występowaniem tzw. recesji dziąseł czyli odsłanianiem się szyjek zębowych. W wyniku zmniejszenia oporu kostnego podczas przesuwania zębów po kortykotomii, zmniejsza się ryzyko wystąpienia resorpcji lub obnażeń korzeni. Ponadto zastosowanie biologicznych czynników wspomagających regenerację tkankową sprzyja również pogrubieniu dziąseł.

Gabinet

Praktyka Stomatologiczna Witold Bojar
Ul. Opaczewska 43 lok. 124B, 02-201 Warszawa, tel. 22 412 27 47

ORTHOS | ul. Meander 22 wejście od KEN , 02-791 Warszawa
Tel. 22 649 77 44