Strona wykorzystuje pliki cookie, które pomagają nam udostępniać nasze usługi. Korzystając z tych usług, zgadzasz się na użycie plików cookie. Rozumiem

Orto - Perio

Współczesna ortodoncja obejmuje leczenie pacjentów dorosłych, u których zakończył się już rozwój twarzoczaszki i którzy zwykle mają już swoją historię stomatologiczną.

Od wielu lat obserwujemy zmiany pokoleniowe - starzenie się społeczeństwa. Z wiekiem rośnie zapadalność na choroby przyzębia.

Wśród charakterystycznych parametrów ich przebiegu obserwuje się, postępujące w różnym tempie, utratę przyczepu łącznotkankowego i ubytek kości wyrostka zębodołowego.

Zmiana konfiguracji tkanek podporowych pociąga za sobą zmianę osi zęba, strefy nacisku i środka obrotu. Następstwem tego często bywa patologiczna migracja zębów i „wtórna wada zgryzu”.

Wśród zagadnień, z którymi ortodonta musi się zmierzyć są problemy orto-perio. Należą do nich dwie główne grupy – zapalenia przyzębia oraz wrodzony lub nabyty deficyt tkanek miękkich, często związany z różnego stopnia niedoborem tkanki kostnej.

W tych przypadkach istnieją dwie główne grupy wskazań do leczenia tzw. przedortodontycznego:

  1. związane z leczeniem zapaleń przyzębia, które ma na celu odtworzenie przyczepu łącznotkankowego i spłycenie/zamknięcie defektów kostnych umożliwiające utrzymanie właściwej kontroli biofilmu w postaci płytki nazębnej,
  2. mające na celu pogrubienie tkanek miękkich ( cienki biotyp przyzębia, mała ilość dziąsła przyczepionego) oraz korekcję nieprawidłowych przyczepów wędzidełek oraz augmentację tkanek w miejscach, gdzie w następstwie przesunięć ortodontycznych może dojść do wystąpienia recesji dziąsłowych.

Zagadnienie „orto-perio” to zespołowe podejście uwzględniające wzajemną zależność tkanek miękkich( dziąseł i ozębnej) oraz twardych ( struktura szkliwa i cementu pokrywającego korzeń, a także kości zębodołów, w których osadzone są zęby).

Nie jest to wyłącznie temat wyglądu i estetyki czerwono – białej, choć zajmuje ona coraz ważniejsze miejsce wśród oczekiwań pacjentów.

Zagadnienia dotyczące pewnego niedoboru tkanek przyzębia – występujące u pacjenta tzw. cienkie dziąsła lub cienka kość – są we współczesnej ortodoncji fundamentalne dla oceny całego leczenia.

Cienkie i delikatne dziąsła dla lekarza ortodonty zazwyczaj wymagają szczególnej uwagi, ponieważ mogą utrudnić lub uniemożliwić bezpieczne ortodontyczne przesunięcie zębów .

Przede wszystkim pacjent musi być przeszkolony przez higienistkę, jak przestrzegać perfekcyjnej higieny stosując odpowiednią dla siebie technikę oczyszczania zębów.

Musi mieć dobraną właściwą szczoteczkę, nici i czyściki międzyzębowe.

Pacjent nie zawsze zdaje sobie z tego sprawę , że wyniku działania sił ortodontycznych na zęby, które są umieszczone w delikatnych, podatnych na uszkodzenia tkankach, w połączeniu z zaleganiem bakteryjnej warstwy niedoczyszczonej na powierzchniach przydziąsłowych, może dojść do osłabienia zakotwiczenia zębów w zębodołach lub odsłonięcia ich korzeni , czyli recesji dziąsłowych.

Gabinet

Praktyka Stomatologiczna Witold Bojar
Ul. Opaczewska 43 lok. 124B, 02-201 Warszawa, tel. 22 412 27 47

ORTHOS | ul. Meander 22 wejście od KEN , 02-791 Warszawa
Tel. 22 649 77 44