Kortykotomia jest to zabieg chirurgiczny, który wspomaga leczenie ortodontyczne u pacjentów dorosłych, powyżej 20 roku życia, u których został zakończony rozwój kostny.
Wykonuje się ją po założeniu aparatu ortodontycznego w celu ułatwienia przemieszczania się zębów i przyspieszenia procesu leczenia.
Zazwyczaj dotyczy on grup zębów w szczęce lub w żuchwie, ale zakres jest planowany indywidualnie przez ortodontę.
Kortykotomia jest szczególnie polecana u pacjentów, u których krótszy czas leczenia jest szczególnie pożądany.
Wykonuje się ją również u pacjentów, u których nie dochodzi do pożądanych przesunięć ortodontycznych w trakcie konwencjonalnego leczenia aparatem stałym.
Zabieg polega na odwarstwieniu dziąsła i wykonaniu mikronacięć w obrębie kości wyrostka zębodołowego pomiędzy korzeniami zębów.
Wykorzystuje si ę do tego technologię piezochirurgii, która umożliwia precyzyjne cięcie tkanki kostnej dzięki działaniu drgań ultradźwiękowych.
Cennym uzupełnieniem są również stosowane podczas zabiegu czynniki regeneracyjne wspomagające procesy gojenia i odbudowę kostną.
W rezultacie dochodzi do przyspieszenia odbudowy tkankowej równocześnie z przesunięciem kompleksu zębowo-dziąsłowego.
Warunkiem skutecznego leczenia tą metodą jest wyeliminowanie – o ile istnieje u danego pacjenta – stanu zapalnego przyzębia oraz zminimalizowanie ryzyka odsłonięcia się korzeni zębów po zabiegu, w przypadku pacjentów z tzw. cienkimi dziąsłami.
Przygotowanie pacjenta do kortykotomii obejmuje m.in. higienizację – usunięcie czynników wywołujących stan zapalny w tkankach jamy ustnej czyli miękkich i zmineralizowanych złogów nad i poddziąsłowych.
W przypadku stwierdzenia zmian chorobowych w obrębie dziąseł, zaleca się przeprowadzenie głębokiego oczyszczania kieszonek przyzębnych z zaopatrzeniem ich długo działającymi lekami przeciwbakteryjnymi.
Równie ważna jest ocena na podstawie badanych wskaźników, jak pacjent radzi sobie z codzienną higieną jamy ustnej.
Kortykotomia jest szczególnie polecana u pacjentów, którzy mają tzw. cienkie dziąsła, zagrożonych występowaniem tzw. recesji dziąseł czyli odsłanianiem się szyjek zębowych. W wyniku zmniejszenia oporu kostnego podczas przesuwania zębów po kortykotomii, zmniejsza się ryzyko wystąpienia resorpcji lub obnażeń korzeni. Ponadto zastosowanie biologicznych czynników wspomagających regenerację tkankową sprzyja również pogrubieniu dziąseł.