Strona wykorzystuje pliki cookie, które pomagają nam udostępniać nasze usługi. Korzystając z tych usług, zgadzasz się na użycie plików cookie. Rozumiem

Periodontologia

Periodontologia ( dawniej określana parodontologią) jest to nauka o przyzębiu. W obszarze periodontologii znajduje się profilaktyka i leczenie chorób przyzębia, a także leczenie schorzeń błony śluzowej jamy ustnej.

Jest to interdyscyplinarna specjalność, wymagająca wiedzy z pogranicza wszystkich dyscyplin stomatologicznych – szczególnie implantologii, ortodoncji i protetyki, oraz niektórych medycznych, tak jak dermatologia, onkologia, hematologia czy choroby zakaźne.

Przyzębie to precyzyjny aparat tkankowy otaczający ząb i utrzymujący go w kości wyrostka zębodołowego ( w zębodole). Pełni również funkcję ochronną zarówno przed wnikaniem zakażenia przez szczelinę dziąsłową w głąb tkanek, a jego wydolność umożliwia prawidłowe odgryzanie i żucie pokarmów oraz utrzymanie zęba w zębodole w prawidłowej pozycji.

W skład przyzębia wchodzi kość zębodołu oraz tkanki miękkie – ozębna, której włókna mocują ząb w zębodole, a także dziąsło, które pokrywa kość, otulając szczelnie ząb. Dziąsło pokryte jest błoną śluzową, która wyścieła również policzki, wargi oraz podniebienie.

Ten właśnie obszar - przyzębia brzeżnego i głębokiego - znajduje się również w centrum zainteresowania ortodontów, protetyków i implantologów, a także specjalistów stomatologii zachowawczej.

Stąd konieczność wielospecjalistycznej współpracy, aby móc zaproponować i przeprowadzić u pacjenta indywidualnie zaplanowaną przewidywalną terapię, zgodną z zasadami profilaktyki na przyszłość.

Czasem taki problem wygląda niewinnie

Gabinet