Osocze bogatopłytkowe uzyskane z krwi pacjenta odżywia i stymuluje komórki macierzyste do dalszego namnażania i regeneracji miejsc uszkodzonych. Stosuje się je u pacjentów w celu przyspieszenia gojenia oraz odtwarzania struktur tkankowych tkanek miękkich, a w przypadku łączenia z materiałami kościotwórczymi do pobudzenia odbudowy kostnej.
Przyspieszenie gojenia i regeneracji jest wynikiem tworzenia się sieci nowych naczyń krwionośnych w miejscu zabiegu, a w ślad za tym szybkiej przebudowy tkankowej w wyniku wytworzenia nowego kolagenu i elastyny. Powolne ( powyżej 7 dni) uwalnianie czynników wzrostu ma szczególne znaczenie podczas procedur wymagających pogrubienia tkanek przy ich uprzednich niedoborach. W celu wytworzenia membrany fibrynowej z osocza pobiera się od pacjenta około 100 – 150 ml krwi z żyły łokciowej, następnie odwirowuje się ją zgodnie z protokołem, odsącza i formuje dopasowując ją do miejsca podania.
Przeciwwskazania do zastosowania regeneracji tą metodą są bardzo wąskie – należą do nich ciąża, okres laktacji, niektóre choroby krwi. Zalecenia dodatkowe przez zabiegiem z zastosowaniem regeneracji czynnikami wzrostu: